Dallime mes rishikimeve të "Disk drajv optik"

v
(GR) File renamed: File:Asus CD-ROM drive.jpgFile:ASUS CD-ROM CD-S520-A4 20080821.jpg File renaming criterion #2: To change from a meaningless or ambiguous name to a name that describes what the i...
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
v ((GR) File renamed: File:Asus CD-ROM drive.jpgFile:ASUS CD-ROM CD-S520-A4 20080821.jpg File renaming criterion #2: To change from a meaningless or ambiguous name to a name that describes what the i...)
[[Image:AsusASUS CD-ROM driveCD-S520-A4 20080821.jpg|thumb|300px|Nje CD-ROM]]
 
Në informatikë, një'''disk drive optik''' ('''ODD''') është një [[disk drive]] që përdor dritë [[lazeri|laseri]] apo valë elektromagnetike në afërsi të ''spektrit të dritës'' si pjesë e procesit të leximit ose të shkrimit të dhënave në ose nga [[optical disc|disqet optike]]. Disa disqet mund të lexohet vetëm nga disqe, por disqet e kohëve të fundit janë zakonisht të '''lexueshme''' dhe '''regjistruese'''. Regjistruesit janë quajtur nganjëherë '''burners''' ose '''shkruese'''.
12

edits