Ndryshimi mes inspektimeve të "Shoqëria e të Shtypurit Shkronja Shqip"

v
→‎top: rregullim i sintaksës
v (→‎top: rregullim i sintaksës)
'''Shoqëria e të shtypurit shkronja shqip''' u themelua më [[12 tetor]] të vitit [[1879]] në [[Stamboll]], me nismën e [[Sami Frashëri]]t, [[Pashko Vasa|Pashko Vasës]] dhe [[Jani Vreto]]s. Qëllimi i saj ishte të ngjallurit e gjuhës shqipe, të bashkimit të dialekteve të saj.
 
[[categoryKategoria:shqipëriShqipëri]]
[[categoryKategoria:stambollStamboll]]