Ndryshimi mes inspektimeve të "Prodhimi"

13 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (rregullim i sintaksës)
'''Prodhimi''' është përdorimi i [[Makina|makinës]], [[Mjeti|mjeteve]] dhe punës për të prodhuar mallra për përdorim ose shitje. Termi mund t'i referohet për një gamë të gjërë të veprimtarisë njerëzore, prej te prodhimet [[Artizanati|artizanale]] deri te [[Prodhimit i teknologjisë së lartë|teknologjia e lartë]], por është më së shpeshti aplikohet në prodhimet [[Industria|industrialeindustria]]le, në të cilat lëndëve të para janë shndërruar në mallra të përfunduar në një shkallë të madhe.
 
[[Skeda:Prodhimi Cikli i jetes.PNG|right|400px]]
 
Sektori i prodhimit është i lidhur ngushtë me [[Inxhinieria|Inxhinierinë]] dhe [[Dizajni industrial|dizajnin industrial]]. Shembuj të prodhimeve kryesore në [[Amerika Veriore|Amerikën Veriore]] përfshijnë [[General Motors Corporation]], [[General Electric]], dhe [[Pfizer]]. Shembuj në Europë përfshijnë [[Volkswagen Group]], [[Siemens]], dhe [[Michelin]]. Shembuj në Azi përfshijnë [[Toyota]], [[Samsung]], dhe [[Bridgestone]].
 
 
== Historia dhe zhvillimi ==
*[http://www.mfg.com/en/mfgwatch/ MFGWatch - Quarterly Survey of North American Manufacturers ] {{en}}
*[http://www.eef.org.uk/default.htm - EEF, the manufacturers' organisation - industry group representing uk manufacturers ] {{en}}
 
 
 
{{Teknologjia}}