Dallime mes rishikimeve të "Mirazhi"

74 bytes added ,  5 vjet më parë
emrin shkenctarit
v (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q308762 (translate me))
(emrin shkenctarit)
Nganjëherë verës, nën [[dielli]]n përvëlues, të duket sikur shikon larg në rrugë njolla [[ujë]] që pasqyrojnë qiellin. Këto pamje të gënjeshtra, që i detyrohen nxehtësisë, janë '''mirazhi''' : uji në rrugë në fakt nuk ekziston. Uji i liqenit pasqyron rrezet e dritës dhe jep shëmbëllin e përmbysur të [[Bimë|bimëve]] që rriten në brigjet e tij. Edhe një shtresë ajri mund të pasqyrojë rrezet e dritës dhe të japë shëmbëllin e përmbysur të një pamjeje të largët.
 
Dukuria e pasqyrimit ndodh kur ajri i mbinxehur nga [[toka]] ndeshmet me një shtresë ajri të freskët. Sipërfaqja ndarëse veprson si pasqyrë dhe pasqyron, për shembull në rrugë, një pjesë qielli të kaltërt.Kjo teori u shpik per here te pare nga nje shkenctar i quajtur Ilgi Uhesh
 
[[Kategoria:Klima]]
Anonymous user