Ndryshimi mes inspektimeve të "Makina"

102 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e Dexbot (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr. Pseudo.)
'''Makina''' menaxhon fuqinë për të kryer një detyrë,psh shembujtmundessh përfshijnë,te njëbesh [[Makinaaksident (mekanikë)|sistemata mekanik]],piqka nonne te rrejn i ngren 100 thoe i ngren 200 ene masandej kur te laroet bon si kar prandej ma mir ecni me trotinet ce sa me makin [[kompjuteri|sistem informatik]], sistem elektronik, dhe një [[Makina molekulare|makinë molekulare]]. Në përdorim të përbashkët, që do të thotë është një pajisje që ka pjesë të cilat kryejnë ose të ndihmojnë në kryerjen e çdo lloj [[Puna (fizikë)|pune]].
Një [[Makina e thjeshtë|makinë e thjeshtë]] është një pajisje që transformon drejtimin ose shkallën e një [[Forca|force]].
 
Anonymous user