Dallime mes rishikimeve të "Hokaido"

1 byte removed ,  5 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (fixing dead links)
v (rregullim i sintaksës)
|Simboli foto=Flag of Hokkaido Prefecture.svg
|Emri i Simbolit=Flamuri i Hokaidos
|Lulja=Hamanasu </br />([[Rugosa Rose]])
|Pema=Ezomatsu</br />([[Jezo Spruce]])
|Zogu=Tanchō</br />
(Lejleku kurore-kuq)
|Peshku=[[Sparidae|Krapi]]
== Historia ==
Arkeologët hamendësojnë se në Hokaido u vendosën fiset [[Ainutë|Ainu]], [[Nivkhët|Nivkhe]], dhe [[Orokët|Oroke]] para 20.000 vjetësh.<ref name="Japan Handbook p760">''Japan Handbook'', p. 760</ref>. Janë trashëguar shumë toponime në [[Gjuha Ainu|gjuhën Ainu]] ndër ta edhe kryeqëndra [[Sapporo]].
Vendbanimet e para japoneze u shfaqën aty nga shekulli XV, në jug të ishullit dhe shërbenin si vende tregtie. Në gjysmën e dytë të shekullit XIX Hokaido u kolonizua nga japonezët. Në këtë kohë iu vu edhe emri me të cilin e njohim sot. Kryeqendra [[Sapporo]] u themelua në vitet 1860-1870 dhe popullsia e ishullit u rrit nga 58.000 në 240.000 banorë.
 
Për një kohë fare të shkurtër gjatë [[Lufta e Boshinit|luftës së Boshinit]] në [[1868]] një grup i udhëhequr nga [[Enomoto Takeaki]] pretendoi ta quajë ishullin "[[Republika e pavarur e Ezos]]", por kryengritja u shtyp në maj të po atij viti. Pas [[Periudha Mejzhi|periudhës Mejzhi]] Hokaido mbeti i ndarë në katër rajone.
 
[[Skeda:Satellite image of Hokkaido, Japan in May 2001.jpg|thumb|left|250px|Imazh satelitor i Hokaidos (2001)]]
Nën juridiksionin qeveritar të Hokkaido përfshin edhe disa ishuj të vogjël si ''Rishiri'', ''Okushiri'' dhe ''Rebun'' (Nga llogaria japoneze, Hokkaido gjithashtu përfshin disa nga Islands Kuril). Hokaido përmendet rrallë si "Prefektura Hokaido ", përveç kur është e nevojshme për të dalluar të njësisë ekonomiko-qeveritare nga ishulli.
 
Ishulli renditet i 21 në botë për nga sipërfaqja. Nga popullata ai renditet i 20, në ndërmjet [[Irlanda|Irlandës]] dhe [[Sicilia|Sicilisë]].
 
== Ekonomia ==
== Referenca ==
<references/>
 
== Lidhje ==