Ndryshimi mes inspektimeve të "Ruanda"

10 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (Bot: Migrating 172 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1037 (translate me))
v (rregullim i sintaksës)
* [[Ruhengeri]]
|}
<br {{clear=all>}}
 
== Gjeografia ==
:'''''Artikulli kryesorë : [[Gjeografia e Shteteve - Ruanda|Gjeografia e Ruandës]]'''''
'''Ruanda''' ndodhet në kontinentin [[Afrika|Afrikanë]], në lindje të Republikës Demokratike të Kongos. Sipas [[OKB]]-së ky vend hynë në rajonin e [[Afrika lindore|Afrikës lindore]] mirëpo disa organizate e institute e fusin në [[Afrika qendrore|Afrikën qendrore]].
 
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e Ruandës është 26,338 &nbsp;km<sup>2</sup> prej së cilës 1,390 &nbsp;km<sup>2</sup> janë ujë. Ruanda shtrihet rreth koordinatave gjeografike 2 00 ‘‘‘[[Jugu|J]]’’’, 30 00 ‘‘‘[[Lindja|L]]’’’.
 
Ruanda nuk ka [[Bregdeti|bregdetë]] ndërsa [[Kufiri tokësor|vija kufitare]] e saj është 893 &nbsp;km e gjatë.
 
[[Klima]] në Ruandë është e shumëllojshme. Në këtë vend ka dy sezone të reshjeve të shiut nga muaji shkurt deri në prill dhe nga nëntori deri në janar, në pjesët malore është e butë dhe me gjasa reshje dëbore.
 
[[Relievi]] i Ruandës përgjithësishtë është moçalorë, me rrafshnalta dhe male. Relievi anonë me malet nga perëndimi në lindje. Pika më e ultë e relievit 950 m është përgjatë lumit Rusizi dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 4,519 metrave tek gryka e vullkanin Karisimb ([[Gjuha angleze|ang.:]] Volcan Karisimbi ), në kufi me RD të Kongos.
 
== Ekonomia ==
 
 
Ekonomia e shtetit
 
 
== Demografia ==
 
 
Demografia e shtetit
 
 
== Kultura ==
 
 
Kultura e Shtetit
 
 
== Të tjera ==
 
 
* Telekomunikacioni
* Ushtria
* Pushime
 
 
== Lidhje të jashtme ==
----
<!--Lidhje tjera-->
* [http://www.ictr.org/ Tribunali për krime gjatë luftës] - International Criminal Tribunal for Rwanda
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
{{Gjeo-cung}}
{{VendeAfrikane}}
<!--interwiki-->
 
[[Kategoria:Shtete]]
[[Kategoria:Ruandë]]
 
<!--interwiki-->