Ndryshimi mes inspektimeve të "Territoret Veri-Perëndimore"

v
→‎top: rregullim i sintaksës
v (Bot: Migrating 83 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2007 (translate me))
v (→‎top: rregullim i sintaksës)
{{Kartela vendbanim
| emri = Territoret Veri-Perëndimore
| emri_amtar = {{en}} Northwest Territories </br /> {{fr}} Territoires du Nord-Ouest
| lloji_vendbanimit = [[Provincat dhe territoret e Kanadasë|territor]]
| nofka =
| motoja =
| figura =
| figura_përshkrimi =
 
| flamuri_figura = Flag of the Northwest Territories.svg
| stema_figura = Coat_of_arms_of_Northwest_Territories.svg
| stema_artikulli =
| stema_gjerësia =
 
| shteti = CAN
| popullsia_urbane =
| popullsia_metropolitane =
| dendësia =
 
| prefiksi =
| zona_kohore = [[UTC-7]]
| ora_verore =
| kodi_postar = X0, X1 (prefiksi) </br /> NT (kodi)
| produkti_brendshëm_bruto = {{formatnum:5103}} [[Milioni|mln]] [[Dollari kanadez|C$]]{{Cite web|url = http://www40.statcan.ca/l01/cst01/econ15.htm |title = Gross domestic product, expenditure-based, by province and territory|accessdate=02 qershor 2010 |Gjuha = en|publisher = [[Statistics Canada]]|accessdate=10 nëntor 2009}} (2008)
| përfaqësia_parlamentare = [[Dhoma e Komunëve (Kanada)|Dhoma]]: 1 </br /> [[Senati i Kanadasë|Senati]]: 1
| aeroporti =
| aeroporti_largësia =
| www = www.gov.nt.ca/
| www_përshkrimi =
| www_gjuha =
 
| harta_foto =
| gjatësia = -114.37647
}}
'''Territoret Veri-Perëndimore''' është një [[Provincat dhe territoret e Kanadasë|provincë]] në [[Kanada]]. Provinca ka një sipërfaqe 1346106 &nbsp;km² dhe popullsi 42940 banorë<ref>{{cite web
| url=http://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/dp-pd/hlt-fst/pd-pl/Table-Tableau.cfm?LANG=Eng&T=101&S=50&O=A
| title=Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)