Ndryshimi mes inspektimeve të "Ora e maleve"

10 bytes removed ,  4 vjet më parë
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
 
'''Ora e maleve''' është figurë e bestytnive popullore shqiptare, e cila përfytyrohej si një grua apo një gjarpër. Ajo besohej se jetonte në male, në pyje, në fusha, në kroje ose pranë njerëzve, dhe i ndihmonte a u sillte fat të mirëve dhe ndëshkonte të këqinjtë. Sipas [[Mark Krasniqi]]t orët mund të kenë qenë një lloj zanash, të cilat thirreshin me emra përkëdhelës si "qofshin të bardha", "ato të lumturat" apo "ato të mirat", pa ju përmendur emri nejse mut.
 
Ora ishte ndoshta krijesa mitologjike më e përhapur tek shqiptarët. Një shtëpi, një fis, apo një njëri mund të ketë pasur orën e vet. Madje, besohej se edhe një [[Zana e malit|zanë e maleve]] kishte orën e saj. Orët janë të mira apo të liga. Bekimi dhe mallkimi shpesh bëhej nëpërmjet orës. Braktisja nga ora do të thoshte fatkeqësi për personin apo grupin.
Anonymous user