Ndryshimi mes inspektimeve të "Acidi sulfurik"

21 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (→‎Lidhje të jashtme: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|de}} using AWB (10903))
v (rregullim i sintaksës)
[[Skeda:Sulfuric-acid-2D-dimensions.svg|Struktura molekulare e Acidit Sulfurik|right|parapamje]]
 
'''Acidi Sulfurik''' (me formulën kimike '''[[Acidi sulfurik|H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>]]''') është lëng i dendur me ngjyrë të errët, ngjajshëm si të vajit. Ka peshë specifike 1,91 gati dy herë më të madhe se [[uji]]. Është një prej acideve më të forta inorganike, dhe është substancë dehidratuese d.m.th e absorbon ujin prej ajrit por edhe prej [[qeliza]]ve.
 
== Kriprat e H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> ==
:2.Letrën e lakmusit e ngjyrosin me ngjyrë të kuqe.
:3.Acidi sulfurik i holluar ka shije të thartë.
 
 
 
== Lidhje të jashtme ==