Ndryshimi mes inspektimeve të "Azem Shkreli"

11 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (rregullim i sintaksës)
 
== Biografia==
'''Azem Shkrelí''' lindi më [[1938]] në [[Rugova|Rugovë]] të [[Peja|Pejës]]. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa në [[Prishtina|Prishtinë]] ai vazhdoi shkollën e mesme për të vazhduar fakultetin Filozofik, degën e gjuhës dhe të letërsisë shqipe. Për shumë vjet ai ka qenë kryetar i shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, drejtor i Teatrit Krahinor në [[Prishtina|Prishtinë]] dhe themelues e drejtor i [[Kosovafilmi|Kosova Filmit]].
 
Poezitë e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të huaja. Shfaqja e [[Azem Shkreli]]tShkrelit si [[poeti|poet]], përpos që përputhej me ardhjen e talentit të fuqishëm, shënonte njëkohësisht kthesën e parë drejt hapjes dhe modernizimit të poezisë shqipe të Pasluftës. Shkreli u ngjít natyrshëm në kulmet e poezisë së sotme shqiptare dhe këtë vend ai e konsolidoi dhe e përforcoi nga njëra vepër poetike në tjetrën, deri në atë të fundit, që e la dorëshkrim "''Zogj dhe gurë''", botuar më [[1997]].
Vdiq në pranverën e vitit [[1997]].
 
Azem shkreli u ngjit në maje të letrave shqipe dhe vetës i krijoi
me dhembje e përjetuam ndarejen e tij fizike : NRW,së në [[Gjermania|Gjermani]], në ''Qendrën Kulturore Shqiptare'', ne [[Gelzenkirheni|Gelsenkirchen]],
 
== Veprat letrare ==
 
== Veprat ==
- “Bulzat” - Kjo vepër është e përbëre nga gjashte cikle : “''Poema e pakthyeme''”, “''Kallximi në tri kangë''”, “[[Akuarele]]”, “[[Elegji]]”, “''Intimet''” dhe “''Hoje''”.
 
== Vepra ==
* [http://www.shkreli.net/azem/index.html Strona poświęcona A.Shkreli]
* [http://www.albanianliterature.net/authors_modern2/shkreli.html Strona poświęcona literaturze albańskiej|Sh.Cakolli]
 
 
{{Autorë shqiptarë}}
 
[[Kategoria:Lindje 1938]]
[[Kategoria:Njerëz nga Peja]]