Dallime mes rishikimeve të "Banovina Primorska"

v
→‎top: rregullim i sintaksës
v (→‎top: rregullim i sintaksës)
 
[[Skeda:Locator map Littoral Banovina in Yugoslavia 1929-1939.svg|parapamje|300px|Banovina Primorska]]
'''Qarku i Bregdetit''' ose '''Qarku Bregdetar''' ''([['''Banovina Primorska]]''')'' ishte njësi administrative teritoriale gjatë Mbretërisë Jugosllave . Kryeqender administrative kishte [[Spliti]]n. Është formuar në vitin 1929 dhe ka pushuar së ekzistuari në vitin 1939.
 
{{his-cung}}