Dallime mes rishikimeve të "Butani"

9 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (rregullim i sintaksës)
Butani ka ekzistuar si një mozaik i çifligjeve të vogla ndërluftuese deri në fillim të shekullit të 17, kur lama dhe udhëheqësi ushtarak Shabdrung Ngawang Namgyal, që iu largua persekutimit fetar në Tibet, e bashkoi zonën dhe kultivoi një identitet të veçantë butanez. Më vonë, në fillim të shekullit të 20-të, Butani erdhi në kontakt me Perandorinë Britanike dhe ruajti marrëdhënie të forta bilaterale me Indinë pas pavarësisë së saj. Në vitin 2006, bazuar në një anketë globale, revista ''Business Week'' e renditi Butanin si vendin më të lumtur në Azi dhe të tetin më të lumtur në botë.
 
Relievi i Butanit përbëhet nga fusha subtropikale në jug dhe lartësitë sub-alpine Himalajane në veri, ku disa maja tejkalojnë 7.000 metra. Sipërfaqja e tij e përgjithshme është afërsisht 38,394km394&nbsp;km<sup>2</sup>. Feja shtetërore e Butanit është Budizmi Vajrajana dhe popullsia, prej 742.737 banorë (2012), është kryesisht budiste. Hinduizmi është feja e dytë më e madhe.
 
Në vitin 2008, Butan bërë kalimin nga monarkisë absolute në monarki kushtetuese dhe mbajti zgjedhjet e para të përgjithshme. Butani është anëtar i Kombeve të Bashkuara, si dhe anëtar i Shoqatës së Azisë Jugore për Bashkëpunim Rajonal, Samiti i XVI i të cilës u mbajt në Butan në prill 2010.
== Njësit administrative ==
{{kryesor|Njësitë administrative në Butani}}
[[Butani]] është e ndarë në katër zona administrative të nivelit të lartë të quajtura ''dzongdey''. Secila nga këto njësi ndahet në nën njësi të quajtura ''dzongkhag'' (formë komune). Në Butani janë 20 njësi janë ''dzongkhag''. Zonat themelore administrative të formave të fshatrave bashkësive lokale etj. thirren ''gewog'' dhe administrohen nga ''gupi'' i zgjedhur nga banorët.
 
== Gjeografia ==
{{Gjeo-cung}}
{{VendeAzise}}
<!--interwiki-->
 
[[Kategoria:Butan|*]]
[[Kategoria:Shtete]]
 
<!--interwiki-->