Dallime mes rishikimeve të "Tartu"

16 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
v (rregullim i sintaksës)
|Rajoni =
|Qarku = [[Qarku Tartumaa]]
|Bashkia = [[Tartu]]
|Komuna =
|Konteja =
}}
 
'''Tartu''' është qyteti i dytë më i madh në [[Estoni]]. Tartuja konsiderohet si qendra intelektuale dhe kulturore e Estonisë, pasi ka universitetin më të vjetër dhe më të njohur në Estoni, [[Universiteti i Tartusë|Universitetin e Tartusë]]. Lumi [[Emajõgi]] ndan në mes Tartunë.
 
 
== Historia ==
 
Vendbanimet e hershme datojnë në shekullin e 5-të. Tartuja u pushtua nga rusët në vitet 1133-1177. Në shekullin e 13-të, Tartu pushtohet nga Kalorësit Livonë, dhe u rimorr nga estonzët disa herë të tjera. Në mesjetë, Tartu u bë një qendër e rëndësishme tregtare. Në shekullin e 16-të, Tartu u mor nga polakët, dhe në 1629-ën nga suedezët. Universiteti i parë aty u themelua në 1632 nga mbreti Gustav Adolf i Suedisë.
Në 1721 qyteti u mor nga rusët përsëri. Pas shpalljes së pavarësisë së Estonisë në 1918-ën, traktati i paqes mes Estonisë dhe Rusisë u nënshkrua në Tartu. Në 1940-ën forcat sovjetike pushtojnë Estoninë. Tartu u bombardua nga forcat sovjetike në vitin 1944 duke shkatërruar ndërtesa historike.
 
Pas rifitimit të pavarësisë së Estonisë në 1991, qendra e qytetit u rindërtua.
 
== Klima ==
 
Tartu ka klimë më të ftohtë se pjesa bregdetare e Estonisë po të kihet parasysh lartësia gjeografike, si pasojë e ndikimit të Detit Baltik. Vera është e ngrohtë dhe dimri i ftohtë.
 
 
== Popullsia ==
|-
|}
 
 
== Ekonomia ==
Ekonomia mbështetet në universitetet e shumta, industri, firma të teknologjisë së informacionit, elektronikë, etj.
 
== Arsimi dhe klutura ==
<gallery>
File:Tartu Ülikool.jpg|Ndërtesa kryesore e Universitetit të Tartusë
File:Tartu, botanická zahrada.jpeg|Kopshti botanik
 
File:Tartu_Cathedral_Ruins_3.JPG|Rrënoja të një katedraleje
 
File:Town_Hall23_2008.JPG|Bashkia në vjeshtë
File:Engelsbrücke Dämmerung.JPG|Ura e engjëllit në dimër
File:Suudlevad-tudengid.jpg|Skulptura Studentët që po puthen
File:Wifi accesspoint in tartu estonia.jpg|Para Kafes së Universitetit
 
File:Hanseatic Days of Tartu 2007 Estonia2.JPG|Festimi i Ditëve Hansaetike