Dallime mes rishikimeve të "Tepelena"

No change in size ,  7 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Ndryshova e me ë.)
v (rregullim i sintaksës)
| VENDASIT = Tepelenasë
}}
'''Tepelena''' është qytet dhe kryeqendër e rrethit me të [[Rrethi i Tepelenës|njëjtin emër]] në jug të [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe ka nje sipërfaqe prej 817  km². [[Tepelena]] ka një popullsi rreth 55 mije banorë ([[2005]]) e cila jeton në dy qytetet Tepelenë e [[Memaliaj]] dhe në fshat, në tetë komuna me 35 mijë banorë. Rrethi përfshin pjese nga krahinat etnografike të [[Kurveleshi]]t, Lopësit, Rrezes, Dervenit, Buzit e Krahësit, ku secila shquhet për larminë e traditave, këngëve, valleve e kostumeve.
 
Në këtë rreth, falë pozicionit gjeografik, ka pasur shumë qendra të banuara, si vende banimi të hapura në rajonet [[Dragoti]], [[Beçishti]], [[Damësi]], ashtu dhe vendbanime të fortifikuara me mure masive.
* [[Uji i ftohtë]]
* [[Emblema e qytetit të Tepelenës]]
 
 
{{AL-Vendbanime|italia = }}{{TungWiki/nl}}{{AL-gjeo-cung}}