Ndryshimi mes inspektimeve të "Urdhri Teutonik"

5 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
→‎top: rregullim i sintaksës
v (Bot: Migrating 63 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q48189 (translate me))
v (→‎top: rregullim i sintaksës)
 
[[Skeda:Coat_of_arms_of_the_Teutonic_Order.png|250px|right]]
'''[[Urdhri Teutonik]]''' është një shoqëri fetare e gjermanëve katolik romak. Anëtarët e kësaj shoqërie janë të njohur si ''Kalorësit Teutonik'' që nga koha e kryqëzatat ushtarake mesjetare e deri në kohën moderne.
 
Urdhri është formuar në fund të shekullit XII në Palestinë dhe në mesjetë ka luajtur një rol të rëndësishëm për forcat e krishtera të kryqëzatës duke mbrojtur porte të rëndësishme në lindjen e afërt. Pas humbjes së ushtrive të krishtera në lindjen e afërt, urdhri u bartë në Transilvani më 1211 për të ndihmuar të krishterët hungarezë kundër endacakëve të racës turke, Kumanëve. Pas vitit 1225 urdhri, nën ndikimin e [[Papa|Papës]] hynë në shërbim të Hungarisë