Ndryshimi mes inspektimeve të "Woodrow Wilson"

6 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
(U kthye versioni 1412582 i bërë nga 93.159.195.221 (diskutimet))
v (rregullim i sintaksës)
[[Skeda:President Woodrow Wilson portrait December 2 1912.jpg|thumb|Woodrow Wilson]]
 
'''Thomas Woodrow Wilson''' lindi më [[28 dhjetor]] [[1856]] në [[Staunton (Virginia)|Staunton]], [[Virginia]], [[ShBA]]; vdiq më [[3 shkurt]] [[1924]] në [[Washington (D.C.)]]. Ishte prej [[1913]] deri [[1921]] [[Lista e Presidentëve të ShBA|President të ShBA]]. Wilson në vitin [[1919]] merr çmimin [[Çmimi Nobel|Nobel]] për paqe.
 
==Në Shqipëri==
Presidenti Wilson gëzon respekt në kombin shqiptarë për rezistencën që bëri ndaj moscoptimit të mëtejshëm të Shqipërisë dhe njohjen e pavarsisë së saj. Qeveria e Nolit e pas revolucionit të qershorit 1924 i vuri emrin '''Qyteti Uillson''' qytetit të [[Shëngjini]]t në nder të presidetit të [[SHBA]]-ve [[Woodrow Wilson]]. Emërtimi u mbajt deri në kohën e komunizmit.
 
Wilson lindi në Staunton, Virginia më 28 dhjetor, 1856 si femija i trete i Reverend Dr Jozefit Ruggles Wilson (1822-1903) dhe Jessie Janet Udrou (1826-1888), prejardhja e tij ishte skoceze dhe skocez- irlandez. Gjyshërit e tij nga babai emigruan në Shtetet e Bashkuara nga Strabane, Qarku Tyrone, Irlandë (tani Irlanda e Veriut), në 1807. Nëna e tij ka lindur në Carlisle, të Cumberland, Angli, bija e Rev Woodrow Dr Thomas, i lindur në Paisley, Skoci dhe Marion Williamson nga Glasgow.