Ndryshimi mes inspektimeve të "1994 në Shqipëri"

v
→‎Ngjarje: rregullim i sintaksës
(Faqe e re: {{Vite në Shqipëri|1994}} Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit '''1994Republikën e Shqipërisë'''. ==Udhëheqës== *'''Pre...)
 
v (→‎Ngjarje: rregullim i sintaksës)
== Ngjarje ==
* Prill - Pas një bastisje në një kamp trajnimi të ushtrisë, në të cilën dy rekrutë [[Shqiptarët|shqiptarë]] u vranë, Tirana arreston pesë [[grekë]], i gjen ata fajtorë për spiunazh dhe posedim të paligjshëm të armëve, dhe i dënon ata me gjashtë deri tetë vjet burg. Të zemëruar nga vendimi, (gjykata u mbajt me dyer të mbyllura, asnjë nga vëzhguesit ndërkombëtarë nuk u lejua) Athina thuhet se përjashtoj rreth 70.000 nga 300.000 emigrantë të paligjshëm shqiptarë që jetonin në [[Greqia|Greqi]].
 
* Prill - [[Fatos Nano]] akuyohet për fondeve shtetërore gjatë mandatit të tij në vitin 1991 dhe u dënua me 12 vjet burg; vendimi është mbështetur edhe nga një gjykatë e apelit në muajin e ardhshëm.
 
* Korrik - [[Ramiz Alia]] gjykohet për një sërë akuzash, duke përfshirë dëbimin e dhunshëm të të burgosurve politikë, ekzekutimet, dhe ruajtjen e ndalesës të vitit 1967 për veprimtarinë fetare. Akuzat më vonë ndryshohen, dhe ai akuyohet për shpërdorim të pushtetit dhe shkeljen e të drejtave të qytetarëve. Alia deklaro se "nuk është fajtor" dhe nisin protesta se pretendimet e bëra kundër tij janë të paqarta; megjithatë ai shpallet fajtor, dhe dënohet me 9 vjet burg.
 
*Tetor - Një projekt-propozim për ndryshim të kushtetutës i paraqitet Berishës. Dështimi për të marrë 2/3 e shumicës, e nevojshme për miratimin në Kuvend, Berisha bën thirrje për një referendum kombëtar, i pari i këtij lloji.
 
* Nëntor - Referendumi kombëtar refuzon kushtetutën e re, që kundërshtarët thanë se i jep presidentit shumë pushtet (53.9% e votuesve kundërshtojnë projekt-kushtetutën)<ref name="bbc">[http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/country_profiles/1004984.stm Albania timeline] BBC, Kronologjia e ngjarjeve kryesore: 1994, news.bbc.co.uk</ref>.
 
* Nëntor - Dënimi me burg për [[Ramiz Alia|Ramiz Alinë]] është reduktuar në 5 vjet.
==Lindje==