Ndryshimi mes inspektimeve të "Academy Award"

3 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (rregullim i sintaksës)
AMPAS fillimisht u konceptua nga studio [[Metro-Goldwyn-Mayer]], me udhëheqës [[Louis B. Mayer]], si një organizatë profesionale nderi për të ndihmuar në përmirësimin e imazhit në industrinë e filmit. Oscari u nis më vonë nga Akademia si një çmim i "meritës për arritje të veçantë" në industrinë e filmit <ref>{{cite web | url=http://www.ew.com/ew/article/0,,273341,00.html | title=The Birth of Oscar | first=Andrew | last=Essex | publisher=[[Entertainment Weekly]] | date=May 14, 1999 | accessdate=March 2, 2011}}</ref>.
 
Ceremonia [[Academy Award i 1-rë|e parë e Academy Award]] u mbajt në 16 maj, 1929, në [[Roosevelt Hotel (Hollywood)|Hotel Roosevelt]] në [[Hollywood]], për filmat e shfaqur gjatë viteve 1927/1928.
 
== Historia ==
== Pamja, madhësia, pesha ==
 
Sa i përket statujës “Oskar”, e cila në fakt është shpërblimi i marrë, ende nuk dihet se nga i ka ardhur ky emër. Megjithatë, figura në formën e njeriut është shumë e vlefshme: përbëhet nga ari dhe bronzi; është e gjatë 34.3 centimetra dhe peshon 3.9 kilogramë. Është krijuar nga skulptori amerikan Xhorxh Stenlli.
 
== Vendi i shpërblimit ==
* [http://www.oscars.org The Official Web Site of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences]
* [http://www.oscar.com The Official Web Site of the Academy Awards]
 
 
{{Academy Awards}}