Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

16 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v
v (rregullim i sintaksës)
|Stema_gjerësia =
|Pamje = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
|Përshkrimi i pamjes =
 
<!--Administrimi territorial-->
Athina ishte qender e krahines se Atikes qe ndodhej ne Greqine E Mesme. Athina kishte reliev malor te pasur me argjend e mermer.
 
== Gjeografia ==
 
=== Etimologjia e emrit ===
Athina (''A Then'', ''E thena'', ''Eshte Thene'' = që u është thënë, premtuar) është emër me origjine pellazgo ilire<ref name="Aref M">Mathieu Aref, ''' ''Greqia (Mikenët=Pellazgët) ose zgjidhje e një enigme'' ''' (Grèce (Mycéniens=Pélasges) ou la solution d'une enigme), Plejad 2008, ISBN 978-99956-658-2-1 </ref> që vjen nga banoret e vjetër të qytetit që ata themeluan. Këtë emër ata ia dedikuan perëndisë Athina e cila në vetvete mbarte dije dhe mençuri. '''Akropoli''' i cili është simboli historik i Athines është i rrethuar nga muri i cili quhet ''pellazgion'' apo ''pelargikon'' <ref name="Aref M"/>. Një mur i njëjte persa i përket mënyrës se ndërtimit është gjetur edhe në veriun e Shqipërisë, në zonën e Tre fushave (Tropojës), dhe kjo tregon gjeografinë e popullsisë pellazgo ilire shume shekuj më parë.
 
== Demografia ==
== Kultura ==
===Qendra arkeologjike===
Qyteti është qendra botërore e kërkimeve arkeologjike. Ndryshe nga institucionet kombëtare, si Universiteti i Athinës, Shoqata Arkeologjike, disa muze arkeologjik, përfshirë Muzeun Kombëtar Arkeologjik, Muzeun Cycladic, Muzeun Epigrafike dhe Muzeun Bizantin, ashtu si edhe muzetë e Agorës, Akropolisit, Kerameikosit, dhe Muzeun Arkeologjik të Kerameikosit. Në këtë qytet ndodhen po ashtu edhe laboratory i [[Demokriti|Demokritit]]t për arkaeometri.
 
===Turizmi===
Athina ka qenë destinacion i udhëtuesve që nga antikiteti. Gjatë dekadave të kaluara, infrastruktura e qytetit dhe pajisjet shoqërore janë përmirësuar, pjesërisht për shkak të ofertës së saj të suksesshme në fazën e [[Lojërat olimpike verore|Lojërave Olimpike Verore 2004]]. Qeveria greke, ndihmuar nga [[Bashkimi Evropian]], ka financuar projektet kryesore të infrastruktureë si Aeroportin Ndërkombëtar “Eleftherios Venizelos”, zgjerimin e sistemit të metors, dhe autostradën Attiki Odos.
 
Athina u votua si i treti qyteti në Evropë më i miri për tu vizituar në vitin 2015 nga Destinacionet më të Mira Evropviane. Ajo u votua nga më shumë se 240,000 njerëz.
 
== Edukimi ==