Ndryshimi mes inspektimeve të "Çamëria"

6 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (rregullim i sintaksës)
[[Skeda:Hart e Çamëris.jpg|thumb|300px|Harta e Çamërisë]]
'''Çamëria''' eshte krahina me jugore e [[Epiri]]t. Ky emërtim është i lidhur me çamët, popullsia autoktone dhe që përbënte shumicën e Çamërisë. Çamëria përbën një brez tokësor i cili shtrihet gjatë anëdetit lindor të [[Deti Jon|detit Jon]] nga [[Butrinti]] e [[Bistrica]] deri në Gjirin e [[Preveza|Prevezës]].
 
== Historia ==
{{Kryesor|Historia e Çamërisë}}
Çamëria ishte pjesë e [[Epiri]]t dhe si e tillë ishte deri pas riorganizimit administrativ të territoreve të pushtuara në [[Ballkan]] nga [[romakët]]. Sipas këtij riorganizimi provinca e [[Epiri]]t, ndahet në dy njësi administrative, atë jugore dhe veriore. Pjesa veriore e njohur nga vendasit si Çamëria pas kësaj ndarje fillon të hyjë në literaturën romake si Epiri veriorë.
 
Mirëpo kjo ndarje administrative për të folmen popullore nuk ka lënë gjurmë, kështu që edhe në ditët tona në gjuhët dhe literaturën ballkanike përdoren termat autoktone për popullsinë (edhe në [[greqisht]]) dhe për njësinë administrative. Sipas disa studiuesve, emërtimi ''Çamëri'' vjen nga lumi që gjarpëron në këtë krahinë, lumë i cili është shënuar që më parë në literaturën e grekëve të lashtë dhe të romakëve.
 
Gjatë kohës së dyndjeve sllave, Çamëria ishte ndër anët më të pa prekura nga elementi [[Sllave|sllav]] dhe kjo anë më vonë, gjatë ndarjes së popujve të Bizantit në popuj sipas traditës fetare (grekë)<ref> Popullsi e përzier që kishte humbur rrënjët dhe jetonte sipas traditës fetare lindore</ref>, sipas traditës së ''gjakut'' (shqiptar) dhe ardhacakëve sllavo-turk (bullgarë), dallohej për traditën fisnore. Gjatë kësaj kohe zhvillohen luftëra të ashpra në mes të prirësve të këtyre tre popujve për marrjen e kështjellave në këto anë. Fundamentalistët fetarë që kishin zënë pozita në perandorinë e bizantin, bënë masakrimin e popullsisë vendase. Në këto rrethana, popullit, që anonte nga vija e gjakut, i erdhën në ndihmë familje nga pjesa perëndimore e Ballkanit. Kështu që më vonë, [[Skënderbeu]], nga të krishterët pranohet si princ i ''Albanisë'' dhe ''Epirit''.
 
Pas luftërave në Ballkanin lindor kundër bizantinëve dhe sllavëve të krishterë, Çamëria, më [[1449]], bie nën sundimin e [[Osmanët|osmanëve]]. Nën sundimin osman formohet njësia administrative me qendër në Janinë, e njohur në histori si një ndër katër vilajetet shqiptare. Gjatë kësaj kohe në pushtet vjen [[Ali Pashë Tepelena]], që në histori është i njohur për tentimin e tij të organizimit të popullit të kësaj ane në një shtet shqiptar.<ref>[http://books.google.com/books?id=yMkRAAAAYAAJ&pg=PA379&dq=epirus+albanians+date:1860-1870&lr=lang_en&as_brr=0&as_pt=ALLTYPES&hl=en The Eclectic Magazine of Foreign Literature, Science, and Art]</ref>
* [http://www.illyrians.org/cameria.html Çamëria (gjuha angleze)]
* [http://balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=56242 Masakra në Çamëri, Dalin në dritë dëshmi e dokumente të reja]
* [http://www.shkoder.net/fjala/2004/ibajrami.htm| Isuf B. Bajrami]
 
== Shih edhe ==
*[[Qarku Çamëria]]
*[[Qarku i Prevezës]]
 
 
{{Shqip}}
 
[[KategoriKategoria:Çamëri]]
[[Kategoria:Histori]]
[[Kategoria:Shqipëri etnike]]