Dallime mes rishikimeve të "Camilo José Cela"

v
→‎top: rregullim i sintaksës
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (→‎top: rregullim i sintaksës)
| webfaqja =
}}
 
 
'''Don Camilo José Cela Trulock''', ([[Iria Flavia]], [[11 maj]] [[1916]] - [[Madrid]], [[17 janar]] [[2002]]) ishte shkrimtar [[Spanja|spanjoll]] , fitues i [[Çmimi Nobel për Letërsi|Çmimit Nobel për Letërsi]], për vitin [[1989]]<ref>{{cite web|url=http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/1989/index.html|title=Nobel Prize in Literature 1989|publisher=[[Nobel Foundation]]|accessdate=2008-10-17}}</ref>.
 
''Zgjoi i bletëve'', është romani më i njhur tij, për jetën e qytetarëve të [[Madridi|Madridit]]t, mbi vështirësitë në një qytet të madh. Me rreth 300 figura, të cilat kryesisht i përkasin shtresës së mesme, vepra nuk ka syzhet as personazh kryesor. Janë njerëz të thjeshtë, të cilët lëngojnë nga tuberkulozi, jetojnë me borxhe dhe detyrohen të prostituojnë. Bisedat e tyre sillen rreth komandove të ekzekutimit, burgjeve, ideologjisë së tokës dhe gjakut, katolicizmit në një vend ku denoncimi i ndërsjellë dhe mosbesimi janë si [[buka]] dhe [[kripa]], [[rakia]] dhe [[dashuria]].
==Jeta==