Ndryshimi mes inspektimeve të "Sami Frashëri"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 91.230.254.9 (diskutimet) në versionin e fundit nga Olsi.)
{{Infobox person
[[File:Sami Frasheri with his wife Emine.jpg|thumb|Sami Frashëri + Emine]]
| emri =Sami Frashëri
| emër tjetër =
[[File:| image = Sami Frasheri with his wife Emine.jpg|thumb|Sami Frashëri + Emine]]
| caption = Sami Frashëri
| datëlindja = 1 Qershor, 1850
| vendlindja = [[Frashër]], [[Perandoria Osmane]]
| data e vdekjes = 18 Qershor, 1904 (54 Vjeç)
| vendvdekja = [[Stamboll]], [[Perandoria Osmane]]
| qyteti ku jeton =
| kombësia = Shqiptar
| nënshtetësia =
| arsimimi =
| shkolla =
| profesioni =Shkrimtar, Publicist
| vepra të njohura =
| i njohur =
| e njohur =
| vitet aktiv =
| kompania =
| organizata = [[Rilindja Kombëtare]]
| titulli =
| posti politik =
| paraardhësi =
| pasardhësi =
| partia =
| statusi civil =
| bashkëshortja =
| bashkëshorti =
| fëmijë =[[Ali Sami Yen]]
| prindër =
| çmime =
}}
'''Sami Bej Frashëri''' ([[1 qershor]] [[1850]], Frashër - [[18 qershor]] [[1904]], Stamboll). Ai ishte rilindës i shquar, ideologu kryesor i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, dijetar i madh, shkrimtar dhe publicist. Në literaturën e huaj është njohur me emrin Shemseddin Sami.