Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

65 bytes removed ,  5 vjet më parë
Kategoria:Mbretër (Iliria)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Kategoria:Mbretër (Iliria))
[[Skeda:KingdomofGentius.png|thumb|Mbretëria e Gentit]]
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]
 
 
 
 
 
 
Mbreti ilir Gent vdiq në Itali afër qytetit [[Iguvia]].
 
Qëndresën e fundit Genti e bëri në Skodra, ku shpresonte shumë në këtë qytet që e kishte zgjedhur si kryeqendër të mbretërisë, sepse pozita e tij ofronte një mbrojtje të sigurt. I rrethuar nga dy lumenj, Klausali dhe Barbana dhe i fortifikuar mirë, qyteti mund të përballonte me sukses një rrethim të gjatë. Ai nuk organizoi një mbrojtje të mirë dhe në vend që forcat ilire të qëndronin brenda mureve rrethuese të qytetit dhe t’i shmangeshin përleshjes në fushë të hapur, u futën në betejë aty ku armiku kishte epërsi numerike. Genti u dorëzua pasi dështuan edhe përpjekjet e vëllait të tij, Karavandit, për të grumbulluar forca të tjera nga krahinat përqark. Dhjetë ditë më vonë me rënien e Skodrës, në Pydna u shkatërrua përfundimisht dhe ushtria maqedone. Njëkohësisht me Ilirinë dhe Maqedoninë romakët nënshtruan dhe Epirin. Genti bashkë me familjen e tij u dërguan në Romë. Keshtu u nenshkruan dy shtetet e fuqishme te Ballkanit dhe u vendos ne keto krahina sundimi Romak.
 
 
 
 
 
{{ references - Akademia e Shkencave, Historia e Popullit Shqiptar, vell I, Toena, Tiranë: 2002, fq. 130. }}
[["24 Imperatori Albanesi alla guida di Roma" (di Alban KRAJA)]]
 
[[Kategoria:Mbretër (Iliria)]]
[[Kategoria:Iliri]]
genti u tregua jo i mire
qe la ilirine
Anonymous user