Ndryshimi mes inspektimeve të "Papagalli"

498 bytes added ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.99.12.134 (diskutimet) në versionin e fundit nga Edvini.
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.12.134 (diskutimet) në versionin e fundit nga Edvini.)
[[Skeda:Papagalli.jpg|thumb|250px|Papagalli]]
Shpend që jeton në zonat tropikale të kontinenteve të [[Afrika|Afrikës]], [[Azia|Azisë]], [[Australia|Australisë]] dhe [[Amerika (kontinent)|Amerikës]] Jugore. Dallohet për aftësinë e tij për të imituar të folurën e njerëzve.
Përmasat variojnë nga llojet më te vegjël sa një harabel që jetojnë ne Australi, deri në llojet që arrijnë deri në 60 cm gjatësi që jetojnë në Amerikën Jugore. Papagajtë janë të aftë të mësohen dhe të shoqërohen lehtë me njerëz.
 
[[Kategoria:Shpezë]]