Dallime mes rishikimeve të "Organizata e Kombeve të Bashkuara"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.132.220.51) dhe riktheu rishikimin 1586757 nga Flladimi: ndryshime jo konstruktive)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
[[Skeda:Flag of the United Nations.svg|thumb|250px|right|Flamuri i OKB-së]]
'''Organizata e Kombeve të Bashkuara''' ([[shkurti|shkurt]]: OKB), është themeluar pas [[Lufta e Dytëtrete Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] me qëllim forcimin e bashkëpunimit midis shteteve të botës, zhvillimin ekonomik dhe ruajtjen e paqes në botë. Qendra e OKB-së është në [[Gjeneva|Gjenevë]], ndërsa aktivitetet i zhvillon në qendrën e selisë në [[New York|Nju Jork]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]].
 
Sekretari i përgjithshëm aktual është [[Ban Ki-moon|Ban Ki-Moon]].
Anonymous user