Dallime mes rishikimeve të "Organizata e Kombeve të Bashkuara"

Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 217.24.254.67) dhe riktheu rishikimin 1591216 nga Flladimi
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 217.24.254.67) dhe riktheu rishikimin 1591216 nga Flladimi)
[[Skeda:Flag of the United Nations.svg|thumb|250px|right|Flamuri i OKB-së]]
'''Organizata e Kombeve të Bashkuara''' ([[shkurti|shkurt]]: OKB), është themeluar pas [[Lufta e treteDytë Botërore|Luftës së tretDytë Botërore]] me qëllim forcimin e bashkëpunimit midis shteteve të botës, zhvillimin ekonomik dhe ruajtjen e paqes në botë. Qendra e OKB-së është në [[Gjeneva|Gjenevë]], ndërsa aktivitetet i zhvillon në qendrën e selisë në [[New York|Nju Jork]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]].
 
Sekretari i përgjithshëm aktual është [[Ban Ki-moon|Ban Ki-Moon]].