Dallime mes rishikimeve të "Ruzhdi Pulaha"

14 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q949405 (translate me))
No edit summary
'''Ruzhdi Pulaha''' lindi(lindur [[Korçë1942]] [[1942Korçë]]. e fundit) është autorishkrimtar shqiptar i inskenuarka ikrijuar Teatritkryesisht Kombëtar të Tiranës. Një pjesëgjininë e mirë edramës. dramaveDramat dhe komedivekomeditë e tij janë vënë në skenë jo vetëm në Teatrin Kombëtar, por edhe në Korçë e teatro të tjerë të vendit.
Pas studimeve për gjuhë e letërsi në Universitetin e Tiranës, Pulaha punoi për rreth dhjetë vjet në Radio Televizionin Shqiptar. Më 1975 u emërua mësues në Pogradec. Pas katër vjetësh u rikthye në Tiranë, këtë herë si autor në Teatrin Kombëtar, funksion që e kreu deri më 1986, kur doli në krijimtari të lirë. Më 1992 u zgjodh deputet. Në mbarim të legjislaturës u tërhoq nga politika.
. Më 1975 u emërua mësues në Pogradec. Pas katër vjetësh u rikthye në Tiranë, këtë herë si autor në Teatrin Kombëtar, funksion që e kreu deri më 1986, kur doli në krijimtari të lirë. Më 1992 u zgjodh deputet. Në mbarim të legjislaturës u tërhoq nga politika zyrtare.
Autor i angazhuar, Pulaha shquhet për frymën polemiste në trajtimin e konflikteve të mprehta të ditës në dramat e tij. Veprimi në këto vepra shpesh provokon debate sociale e politike të ndezura, si në një sallë gjyqi. Përmes tyre synohet një efekt kathartik tek audienca, që duhet të nxisë frymën e kundërshtimit ndaj padrejtësive të çdo lloji.
Në vitin 2000 rikthehet në skenë me “Kohë e çmendur” dhe arrin të bëhet sërish i kërkuar dhe i vënë në skenë, me , “Streha e të harruarve” (2004). Në vitet 2001 – 2002 është skenarist edhe i telenovelës së parë shqiptare, “Njerëz dhe fate”.
 
Ruzhdi Pulaha është shkrimtari më i njohur i shqipërisë, ai ka shkruar filma shumë të njohur si "zonjaZonja nga qyteti" dhe "shoqjaShoqja nga fshati".
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]