Dallime mes rishikimeve të "Trupat Mbrojtëse të Kosovës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
v
'''Trupat Mbrojtse të Kosovës''' ose shkurt [[TMK]] janë pjesë përbërse e [[Institucionet e Përkohëshme Vetqeverisëse të Kosovës|Qeverisë së Përkoshme]] të [[Kosovë]]s nën protektoriatin e [[OKB]] saktësisht Misionit të OKB-së në Kosovë të njohur me shkurtesen [[UNMIK]].
 
Dita zyrtar e krijimit të TMK-së është [[21 shtator]] [[1999]].
 
Pas marrveshjes së Kumanovës ndërmjet organizatës ushtarake veri-atlantike NATO dhe ushtrisë Serbe dhe në pajtim me marrveshjen nga Rambuje ishte paraparë çarmatimi i kryengritësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe trasformimi i kësaj Ushtrie popullore në Trupa Mbrojtëse të Kosovës. Me hyrjen e trupave ushtarake të OKB-së nën komandën e NATO-s në Kosovë më [[1999]] filon edhe transformimi i cili përfundon rreth vitit [[2000]]. Udhëheqës i Trupave Mbrojtëse të kosovës është Agim Çeku.
Sipas marrveshjes detyrat dhe të drejtat e TMK-së janë:
* Veprimi për ndalimin dhe zvoglimin dmeve nga katastrofat natyrore dhe aksidentet.
* Ofrimi i ndihmës në zona të rrezikuara
* Ndimon pastrimin e fushave të minuara
* Ndihmon ri-ndërtimin dhe komunitetet
 
'''Trupat Mbrojtse të Kosovës''' nuk janë të obliguara dhe nuk kanë të drejtë në mbrojtje të armatosur.
==Shiko dhe këtë==
* [[UÇK]]