Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhamia e Xhisdharaqit"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Aufseiner zhvendosi faqen Xhamia Cistarakis tek Xhamia e Xhisdharaqit)
v
[[Skeda:Atény, náměstí Monastiraki, bývalá mešita.jpg|parapamje|Xhamia Cistarakis]]
'''Xhamia Cistarakis''' ose '''Xhamia Gjizderie''' ([[Greqisht]]: ''Τζαμί Τζισταράκη''; [[gjuha turke|Turqisht]]: ''Cizderiye Câmiî'') është një xhami historike në në Sheshin Manastiraqi, pranë Akropolit në [[Athina|Athinë]], [[Greqia|Greqi]]. Ajo është ndërtuar në vitin 1739 nga vojvoden Mustafa(Guvernatori AgëOsman) Cistaraki.i MoriAthinës statusin monumentatë kulturekohë Mustafa vitinAga (cilinXhisdharaqi. vit?).
 
Mendohet se gurët e përdorur për ndërtimin e saj janë marrë nga shtyllat e tempullit të olimpit të [[Zeusi|zeusit]], [[Akropolis|Akropol]].
 
Pas pavarësisë së Greqisë në vitin 1830 e mbrapa ka pasur përdorime të ndryshme si: Qendër Kulturore e Muzikës së ushtrisë, pastaj burg, magazinë dhe se fundmi Muze i Artit të punimeve të baltës dhe qeramikës, i mbrojtur nga Ministria e Kulturës.
 
Ajo ndodhet ngjitur me ish-tregun romak, në këmbë të Akropolit.
 
Është përdorur vetëm një herë si [[Xhamia|Xhami]], në vitin 1966 me rastin e vizitës së Mbretit të [[Arabia Saudite|Arabisë Saudite]].
 
Nuk është mundësuar ende që ajo të marrë funksionin origjinal për të cilin është ndërtuar, atë të ushtrimit të besimit [[Islami|Islam]].
 
== Shiko edhe==
3

edits