Ndryshimi mes inspektimeve të "Ismail Kadare"

163 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
==Biografia==
 
Ismail Kadare lindi më&nbsp;[[28 janar]]&nbsp;[[1936]]&nbsp;në&nbsp;[[Gjirokastra|Gjirokastër]], ku përfundoi edhe arsimin e mesëm në gjimnazin “Asim Zeneli”. Tregohet se në moshën 12 vjeçare Kadareja është arrestuar nga regjimi i sapo vendosur komunist me akuzën “falsifikues monedhashhajni te per te ”.j<ref>[http://www.porhhub.com/2013/10/14/biografia-kadare-u-arrestua-ne-moshen-12-vjec-per-falsifikim-monedhash/ Panorama: Kadare u arrestua në moshën 12 vjeç për falsifikim monedhash]</ref><ref>“''Ylli i Shkrimtarit''” – Ndriçim Kulla, Plejad, 2013 (486 fq.) ISBN 978-9928-4170-3-9</ref>
 
Më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në&nbsp;[[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]]. Më pas studioi në [[Moska|Moskë]], për dy vite, në Institutin e Letërsisë Botërore "Maksim Gorki" nga viti 1958 në vitin 1960. Detyrohet t'i braktisë studimet për shkak të ashpërsimit të marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe [[Bashkimi Sovjetik|BS]] <ref>[http://www.kirjasto.sci.fi/kadare.htm Ismail Kadaré, Books and Writers]</ref>. Kthehet në Shqipëri dhe më pas punon ne gazetën “Drita”, e me pas drejton revistën “''Les letres albanaises''”.
Anonymous user