Dallime mes rishikimeve të "Korsika"

3 bytes removed ,  7 vjet më parë
rregullim i sintaksës
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(rregullim i sintaksës)
|Harta = Corse in France.svg
}}
'''Korsika''' ([[Gjuha frënge|fr]]:Corse; {{IPA-fr|kɔʁs|}}; [[Gjuha korsikiane|korsikisht]] dhe [[Gjuha italiane|italisht]]: ''Corsica'') është një ishull në [[Deti Mesdhe|detin mesdhe]] (i katërti më i madh pas [[Sicilia|Sicilisë]], [[Sardenja|Sardenjës]] dhe [[Qiproja|Qiprojës]] njëherit nën administrimin e [[Francë]]s është gjithashtu edhe një [[Rajonet e Francës|rajon i Francës]] i cili përbëhet nga dy departamente [[Corse-du-Sud]] (2A) dhe [[Haute-Corse]] (2B) . Ky ishull i [[Mesdheu]]t u sundua nga popuj të shumtë gjatë historisë, por pati edhe disa periudha të shkurtra të pavarësisë. Ishulli quhet shpesh edhe si ''Ishulli i Bukurisë'' ([[Gjuha frënge|fr]]:''île de Beauté'').
 
 
== Gjeografia ==
*{{cite web|url=http://www.terracorsa.info|title=TerraCorsa,I Muvrini and much more Corsican music|publisher=TerraCorsa|accessdate=22 August 2011}}
*{{cite web|first=Alexandre|last=Dumas|authorlink=Alexandre Dumas|title=The Corsican Brothers|year=2003|origyear=1845|publisher=Arthur's Classical Novels|url=http://arthursclassicnovels.com/arthurs/dumas/corsic10.html|accessdate=27 April 2008 |archiveurl = http://web.archive.org/web/20080419073755/http://arthursclassicnovels.com/arthurs/dumas/corsic10.html <!-- Bot retrieved archive --> |archivedate = 19 April 2008}}
 
 
 
{{Rajonet e Francës}}
{{gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Korsika| ]]
[[Kategoria:Shtete të shuara]]