Dallime mes rishikimeve të "Elektra"

3 bytes added ,  6 vjet më parë
Kategoria
No edit summary
(Kategoria)
[[Skeda:Electra and Orestes - Project Gutenberg eText 14994.png|thumbnail|300px|right|Electra and [[Orestes (mythology)|Orestes]], from an 1897 ''Stories from the Greek Tragedians'', by Alfred Church]]
 
'''Elektra''' ([[greqisht]]: {{lang-el|Ἠλέκτρα}}; [[latinisht]] {{lang-la|Electra}}) - emri i dy qenieve hyjnore dhe i një gruaje vdekatare nga mitet greke.
E para prej këtyre qenieve hyjnore ishte e bija e Titanit Oqean dhe gruas së tij, Tetis. Është martuar me Taumantin, zotin e fenomeneve natyrore në det dhe me të ka pasur katër vajza: hyjneshën e bukur të ylberit dhe lajmëtaren e zotërave, Iridën, dhe tri Harpie të shëmtuara gjysmë-gra gjysmë-shpend.
 
Fatin e saj autorët modernë e kanë trajtuar sipas dëshirës. Në operën e Shtrausit, p.sh. pas kryerjes së hakmarrjes vdes në vallëzimin ekstatik. Sidoqoftë Elektra me Medenë, Ifigjeninë dhe Antigonën hyjnë në radhën e figurave më të mëdha të krijimtarisë së tragjedisë antike dhe dramës botërore në përgjithësi.
 
[[Kategoria:MitologjiMitologjia greke]]
Anonymous user