Dallime mes rishikimeve të "Juri Gagarini"

103 bytes added ,  6 vjet më parë
Kategoritë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Kategoritë)
 
== Jeta e tij e hershme ==
'''Yuri Gagarin''' u lind në fshatin Klushino pranë Gzhatsk më [[9 mars]] [[1934]], i lindur nga Alexey Ivanovich Gagarin (babai) dhe Anna Timofeyevna Gagarin (nëna), thuhet se Alexey ishte nje zdrukthtar, ndersa Anna nje lexuese e pangopur. Yuri ishte i treti nga të katërtit fëmijët, ndërsa prindërit e tij kan punuar në një ferm. Ashtu si miliona njerëz në Bashkimin Sovjetik, familja Gagarin ka vuajtur gjatë pushtimit nazist në Luftën e Dytë Botërore.
 
== Karriera e tij ne Ajrforcat sovjetike ==
* Komandanti i parë i Rendit "Playa Giron" (Kuba, më 18 korrik 1961)
 
[[Kategoria:Lindje 1934]]
[[Kategoria:Vdekje 1968]]
[[Kategoria:Heronj]]
[[Kategoria:Rusi]]
[[Kategoria:Sovjetikë]]
Anonymous user