Dallime mes rishikimeve të "Dobroshti"

1.684 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
{{Infobox MKDMK fshat| height="200"vendbanim
|Emri = '''{{PAGENAME}}'''
| foto harta=[[Skeda:noimage.jpg|140px]]
|Sllavomaqedonisht =
| emri= Dobrosht
|Lloji i vëndbanimit = Fshat
| komuna= [[Komuna e Tearcës]]
|Flamuri_figura = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
| krahina=
|Flamuri_artikulli =
| banor= Afër 6000 (në vitin 2002)
|Stema_figura = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
| posta= 1211
|Stema_artikulli =
| telefoni=
|Stema_gjerësia =
| lartësia= 494 metër m.n.d.
|Pamje = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
| sipërfaqja= {{?}} km²
|Përshkrimi i pamjes =
| gjerësia= 42° 6' 12N
| gjatësia= 21° 4' 40E
| web=
}}
'''Dobroshti''' është fshat shqiptaro-maqedonas në komunën e Tearcës, [[Maqedonia|Republika e Maqedonisë]]. Ky fshat gjendet në kilometrin e 15-të të aksit rrugor Tetovë - Glloboçicë që kap anën verilindore të Tetovës. Në bazë të ndarjes së re teritoriale i takon komunës së Tearcës, ku ka dy këshilltarë komunal.
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni = [[Rajoni i Pollogut|Pollog]]
|Komuna = [[Komuna e Tearcës|Tearcë]]
|Kryetari i Komunës =
|Partia udhëheqëse =
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja =
|Popullsia =
|Popullsia_viti = 2002
|Dendësia =
 
<!-- Të dhëna dhe statistika -->
|Vendasit =
|Krahina =
|Lartësia =
|Zona Kohore =
|Ora Verore =
|Kodi Postal = 1211
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
|WebFaqja =
|E-Posta =
 
<!--Harta-->
|harta = Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë <!--Parametri të mos ndërrohet-->
|harta_fizike = Yes
|Harta_foto =
|Harta_foto_shënimi =
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|CoordAddon =
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g=42 | gjer_m=6 | gjer_s=12 | gjer_dr =N
| gjat_g=21 | gjat_m=4 | gjat_s=40 | gjat_dr =E
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësi =
|gjatësi =
}}
 
'''Dobroshti''' është fshat shqiptaro-maqedonas në komunën e Tearcës, [[Maqedonia|Republika e Maqedonisë]]. Ky fshat gjendet në kilometrin e 15-të të aksit rrugor Tetovë - Glloboçicë që kap anën verilindore të Tetovës. Në bazë të ndarjes së re teritoriale i takon komunës së Tearcës, ku ka dy këshilltarë komunal.
 
== Gjeografia ==
Me ndihmën e IOM-it para disa viteve është ndërtuar edhe fusha sportive në qendër të fshatit. Vite me rradhë në Dobrosht ka funksionuar vetëm një klub fudbolli i njohur si "Slloga", klub në të cilin të drejtë ekskluzive për udhëheqje kanë pasur maqedonasit dhe ndonjë shqiptar. Ky ishte qëllimi kryesorë që shumë aktivistë dhe dashamirë të sportit gjatë vitit 1998 të riorganizohen dhe klubit në fjalë t'ia ndërojnë emrin nga KF "Slloga" në KF "Dobrosht 98", ku shumica dërmuese e udhëheqësisë ishin shqiptarë. Ambiciet e klubit ishin të mëdha, por kuvendi i 25 dhjetorit-1998 në LF të Tetovës ishte i kobshëm për shumë klube shqiptare dhe prej atëherë ky klub ka ngrirë aktivitetet e veta. Në sezonin e ardhshëm klubi përsëri do të riaktivizohet. KF "Dobroshti 98" ka kushte optimale për garim të suksesshëm, kur dihet se disponon me terren të fudbollit.<ref name=tetova.de/>
 
=== Politika ===
 
Bashkëpunimi me komunën e Tearcës Bashkësia vendore e cila ka anëtarë të cilët janë thuajse të gjihtë me fakultete si dhe me tituj shkencorë, kanë dy këshilltarë komunal e i kanë të harmonizuara qëndrimet dhe kërkesat për të mirën e vetë fshatit, të cilën gjë e konfirmon edhe kryetari i kësaj komune Llokman Elezi, i cili deklaron: "Bashkpunimi me Bashkësine vendore dhe me komunën e Tearcës nëpërmjet këshilltarëve nga ky fshat janë shumë të mira, edhe pse fsahti Dobrosht i ka karakteristikat e veta. Për nevojat dhe kërkesat jetika i kanë të harmonizuara veprimet dhe qëndrimet që dëshmon se edhe Këshilli i bashkësisë vendore thuajse të gjitha projektet i koordinon në interes të ndërsjelltë, pra komunë-bashkësi vendore, që bashkërisht të ndihmojnë në të mirën e të gjithve edhe pse presin ende investime në rrafshin e infrastrukturës. Për të ardhmen shprehin dyshim, por prapëseprap ka shenja optimizmi se do të bëhet mirë nëse jetësohet Marrëveshja e Ohrit. Si shumë fshatra, edhe ky fshat me banorët e vetë shpresojnë në ditë më të mira".<ref name=tetova.de/>
 
<!-- == Historia == -->
== Personalitetet ==
 
== Shih edhe ==
=== Personalitetet ==
{{Commons|Category:St. John the Baptist Church (Dobrošte)|Kishё e Shën Gjon Pagëzori - Dobroshti }}
{{Commons|Category:Dobrošte}}
Personalitete Dobroshtasit gjithmonë përkrahën çështjen kombëtare Duhet veçuar se ky fshat ka dhënë figura të shquara në rrafshin e shkencës, gjithashtu edhe figura të tjera siç është plaku i urtë i konaqeve i cili i ka respektuar me përpikmëri zakonet shqiptare Isen Hasani, Kadri Azemi-luftëtar i vrarë në betejat e Karadakut më 1917, Isen Rustemi, Halil Ivaja - Koxhaku e shumë e shumë të tjerë, ndërsa për periudhën 1940/1945 përmenden Ramadan Ramadani, Metë Azizi, Brahim Halimi, Llokman Lutfiu dhe Hafëz Jusuf Azemi-simbol i Ballit Kombëtar në Luftën e Dytë Botërore.<ref name=tetova.de/>
 
== ReferencatBurimet ==
{{refreflist}}
 
== Shih edhe ==
{{Komuna e Tearcës}}
 
== Lidhje të jashtme ==
 
 
<!-- == Lidhje të jashtme == -->
 
{{MKD-gjeo-cung}}
[[Kategoria:Fshatra në komunën e Tearcës]]
 
[[Kategoria:Fshatra në komunënIsh Republika Jugosllave e TearcësMaqedonisë]]
| komuna= [[{{Komuna e Tearcës]]}}