Dallime mes rishikimeve të "Universiteti i Glasgout"

permiresime
(Krijuar nga përkthimi i faqes "University of Glasgow")
 
(permiresime)
{{Infobox_University
|name = Universiteti i Glasgout
|latin_name = Universitas Glasguensis
|image = [[File:University of Edinburgh coat of arms.JPG|220px|Stema e Universitetit]]
|motto = Via, Veritas, Vita
|established = 1451
|staff = 6,945 (2013-14)<ref name="GlasgowStaffNumbers">{{cite web | url=http://www.gla.ac.uk/about/annualreviews/ | title = Annual review 2013–14: Staff numbers |date=30 June 2015 |accessdate =14 July 2015 | publisher = University of Glasgow}}</ref>
|students = 26,815 (2014-15)
||type = Universitet publik
|campus = [[Glasgow]], [[Skoci]]
|website = [http://www.gla.ac.uk/ www.gla.ac.uk]
}}
 
[[Skeda:University of Glasgow Gilbert Scott Building - Feb 2008.jpg|255px|parapamje|Godina kryesore e Universitetit të Glasgout]]
 
'''Universiteti i Glasgout''' ([[en]]: ''University of Glasgow'') është universiteti i katërt më i vjetër në botën anglofone dhe një nga katër universitetet [[Skocia|Skoceze]], që cilësohen si [[Universitetet e Moçme|Universitete të Moçme]].  Universiteti u themelua në vitin 1451 dhe së bashku me [[Universiteti i Edinburgut|Universitetin e Edinburgut]] konsiderohet si një nga çerdhet e Iluminizmit Skocez të shekullit të 18-të.
 
 
== Burim i të dhënave ==
{{Reflist|30em}}
 
== Lidhje të jashtme ==
* Faqja zyrtare e Universitetit të Glasgout
 
[[Kategoria:Universitete]]
[[Kategoria:Universitete në Britani]]
[[Kategoria:Universitete Anglosaksone]]