Dallime mes rishikimeve të "Duke Dumont"

28 bytes added ,  6 vjet më parë
v
shtimi i kategorisë
No edit summary
v (shtimi i kategorisë)
== Karriera ==
=== 2007-2011: Fillimi ===
Karriera e tij është lëshuar nga Switch (i cili ishte producent edhe për [[Beyoncé Knowles|Beyoncé]], M.I.A. , Santigold), dhe është bërë i njohur duke remiksuar këngë të njohura, veçanërisht këngë të tilla si ''The Fear'' de ''Lily Allen'', ''Two Doors Down'' de ''Mystery Jets'' dhe ''Daniel'' de ''Bat For Lashes''.
 
Në mars të vitit 2007 ai nxjerr EP e parë, 'Regality EP', për Turbo Recordings e cila u përcjell në gusht të vitit [[2008]] nga The Dominion Dubs EP në Dubsided. Duke ka miksuar përpilimin e albumit 'FabricLive.51' (2010) për klubin londinezë Fabric.
 
=== 2012- Ditëve të sotme ===
Në vitin [[2012]], Duke nxorri dy EP nën etiketën ''Tiga's Turbo Recording'', ''For Club Only Vol. 1'' & ''Vol. 2'', të cilat janë transmetuar nga Annie Mac dhe Fearne Cotton në BBC Radio 1,<ref>{{cite web|last=Mac|first=Annie|title=Music Played 16/11/2012|url=http://www.bbc.co.uk/programmes/b01nsxpm|accessdate=6 September 2014}}</ref> dhe nga Trevor Nelson në BBC Radio 1Xtra. Të njejtin vit, ai ka remiksuar ''Your Drums, Your Love'' të''Aluna George'' dhe ''The Keepers'' të ''Santigold''.
 
Më 31 mars [[2013]], Duke nxorri titullin ''Need U (100%)''. Titulli presantonte zërin e këngëtarit dhe kompositorit me origjin të Sierra Leone ''A*M*E''. Titulli arriti në krye të UK Single Chart, dhe gjithashtu ishte i radhitur në Belgjikë dhe në Holandë. Klipi zyrtarë i drejtuar nga Ian Robertson që kishte më shumë se 17 milion shikime në Youtube.<ref>{{cite web|url=http://www.youtube.com/watch?v=FnJIb4A-DuY|title=Duke Dumont feat A*M*E – Need U (100%) (Official Video) – YouTube|publisher=YouTube|date=22 February 2013|accessdate=6 September 2014}}</ref>
 
Më 1 korrik të vitit 2013, është lëshuar titulli i ri ''Pitchfork'' <ref>{{cite web|last=Fitzmaurice|first=Larry|title=Duke Dumont "Hold On" [ft. MNEK]|url=http://pitchfork.com/reviews/tracks/15676-hold-on-ft-mnek/|work=Pitchfork|publisher=Pitchfork Media|accessdate=6 September 2014}}</ref>> nga Duke Dumont, me zërin e ''MNEK''.
 
Më [[6 Dhjetor|6 dhjetor]] të vitit [[2013]] Annie Mac shfaq premierën këgën zyrtare të Duke Dumont të titulluar ''''I Got U'''' të shfaqur nga Jax Jones. Titulli i tij u lirua si i titulli i dytë nga albumi i tij i ardhshëm debutues në vitin 2014..<ref>{{cite web|url=http://www.youtube.com/watch?v=sKDtEpbcRpc|title=Duke Dumont feat. Jax Jones – I Got U (Annie Mac Special Delivery Radio Rip)|publisher=YouTube|date=6 December 2013|accessdate=6 September 2014}}</ref>
Titulli ''''I Got U'''' ka arritur kulmin me pozitën numër 1 në Official U.K. Singles Chart..<ref name="nme-chart">{{cite web|url=http://www.nme.com/news/various-artists/76272|title=Duke Dumont tops Official UK Singles Chart with 'I Got U'|accessdate=6 September 2014}}</ref> Kënga paraqitet nga Jax Jones nga mostrat e këngës ''''My Love Is Your Love''''. Gjithashtu këngëtarja Kelli-Leigh këndon në këngën e Duka Dumont,,<ref name="bbc">{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/programmes/b03y0513 |title=BBC Radio 1 – Fearne Cotton, Duke Dumont in the Live Lounge |publisher=Bbc.co.uk |date=18 March 2014 |accessdate=28 March 2014}}</ref> edhe pse Dumont ishte i frymëzuar nga regjistrimi origjinal i këngës nga Whitney Houston.
 
 
== Diskografia ==
|-
|}
 
 
===Remikse===
* [https://twitter.com/dukedumont Twitter]
* [https://www.youtube.com/user/dukedumontofficial YouTube]
 
[[Kategoria:DJ Britanikë]]
[[Kategoria:Lindje 1982]]
[[Kategoria:House muzikantë britanikë]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]
37.617

edits