Ndryshimi mes inspektimeve të "Oslo"

2 bytes removed ,  3 vjet më parë
rregullim i sintaksës
(rregullim i sintaksës)
| motoja = [[gjuha latine|lt]] ''Unanimiter et constanter''
| figura = Oslo city in 10 images.jpg
| figura_përshkrimi =
 
| flamuri_figura = Flag of Oslo.png
| stema_figura = Oslo komm.svg
| stema_artikulli =
| stema_gjerësia =
 
| shteti = NOR
| data_zgjedhjes =
| kryeqëndra = Oslo
| gjuhë_zyrtare =
 
| lartësia =
| popullsia_urbane =
| popullsia_metropolitane =
| dendësia =
 
| prefiksi =
| www = www.oslo.kommune.no
| www_përshkrimi =
| www_gjuha =
 
| harta_foto = NO 0301 Oslo.svg
| gjatësia =
}}
'''Osloja''' është kryeqyteti i [[Norvegjia|Norvegjisë]] dhe [[Komunat e Norvegjisë|komunë]] në [[Qarqet e Norvegjisë|qarkun]] Oslo. Ka një sipërfaqe 454 &nbsp;km² dhe popullsi 607292 banorë<ref>[http://www.ssb.no/folkendrkv/2012k2/tabeller.html Të dhëna statistikore mbi popullsinë e komunave të Norvegjisë.]</ref>. Në këtë qytet banojnë edhe [[shqiptarët|shqiptarë]], shumica e tyre nga [[Kosova]] dhe [[Maqedonia (kthjellim)|Maqedonia]].
 
== Demografia ==
* [[Norvegjia]]
* [[Universiteti i Oslos]]
 
 
==Lidhje të jashtme==
{{Ndarja administrative në qarkun Oslo}}
{{Portal|Norvegjia}}
 
<!-- Ndëlidhje wiki -->
 
[[Kategoria:Komuna në Norvegji]]
[[Kategoria:Kryeqytete në Evropë]]
[[Kategoria:Kryeqytete të botës]]
 
<!-- Ndëlidhje wiki -->