Dallime mes rishikimeve të "Organizata e Kombeve të Bashkuara"

Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 80.80.164.60) dhe riktheu rishikimin 1593835 nga Liridon
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 80.80.164.60) dhe riktheu rishikimin 1593835 nga Liridon)
[[Skeda:Flag of the United Nations.svg|thumb|250px|right|Flamuri i OKB-së]]
'''Organizata e Kombeve të Bashkuara''' ([[shkurti|shkurt]]: OKB), është themeluar pas [[LuftësLufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] me qëllim forcimin e bashkëpunimit midis shteteve të botës, zhvillimin ekonomik dhe ruajtjen e paqes në botë. Qendra e OKB-së është në [[Gjeneva|Gjenevë]], ndërsa aktivitetet i zhvillon në qendrën e selisë në [[New York|Nju Jork]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]].
 
Sekretari i përgjithshëm aktual është [[Ban Ki-moon|Ban Ki-Moon]].
 
OKB është organizata më e madhe në botë e cila për qëllim ka sigurinë ndërkombëtare, zhvillimin ekonomik dhe barazinë sociale. Ajo u formua në vitin [[1945]] me iniciativën e shteteve fituese të Luftës së Dytë Botërore (SHBAShBA, Kina, Anglia, Bashkimi Sovjetik dhe Franca) dhe zëvendësoi [[Liga e Shteteve|Ligën e Shteteve]] e cila ishte formuar në vitin 1919 por nuk ishte tregua efektive për mënjanimin e Luftës së Dytë Botërore. Në fillim në OKB u anëtarësuan vetëm shtetet fituese dhe neutrale të Luftës së Dytë Botërore, por më pas u anëtarësuan edhe shtetet e tjera si Gjermania e Japonia mes tjerash. Fluksi më i madh i anëtarësimit në OKB ishte gjatë viteve 1950-60 kur kolonitë e vjetra u çliruan dhe formuan shtete të pavarura. Sot OKB ka 193 shtete anëtare.
 
== Struktura e sistemit ==