Dallime mes rishikimeve të "Valentin Friedland"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Valentin Friedland Trotzendorf''' (14 shkurt 1490 – 26 Prill 1556) shkollar dhe pedagog reformator gjerman, bashkëpunëtor i Martin Luterit. Në vitin 1531 në qytetin Goldberg t...)
 
No edit summary
'''Valentin Friedland Trotzendorf''' (14 shkurt 1490 – 26 Prill 1556) shkollar dhe pedagog reformator gjerman, bashkëpunëtor i Martin Luterit. Në vitin 1531 në qytetin Goldberg themeloi një shkollë të tipit të ri e cila ndryshe njihet si Republika Shkollore e Goldbergut. ShumëKjo shpejtëshkollë, kjoshumë shkollëshpejtë do të bëhetbëhej e njohur në tërë Gjermaninë.
{{cung}}
[[Kategoria:Lindje 1490]]