Dallime mes rishikimeve të "Valentin Friedland"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
[[Skeda:Złotoryja - pomnik Valentina Trozendorfa.jpg|parapamje]]
'''Valentin Friedland Trotzendorf''' (14 shkurt 1490 – 26 Prill 1556) shkollar dhe pedagog reformator gjerman, bashkëpunëtor i Martin Luterit. Në vitin 1531 në qytetin Goldberg themeloi një shkollë të tipit të ri e cila ndryshe njihet si Republika Shkollore e Goldbergut. Kjo shkollë, shumë shpejtë do të bëhej e njohur në tërë Gjermaninë.
{{cung}}