Ndryshimi mes inspektimeve të "Tiberius"

67 bytes added ,  4 vjet më parë
Kategoritë
(Kategoritë)
 
Kundrejt Çezari u realizua një komplot, prej vetë miqve dhe mbrojtësve te tij. Këtu mund të përmendim Cimber, Casca, Cassius, dhe Marcus Junius Brutus. Më 15 mars të vitit 44 p.e.s., ai u godit me thikë, për vdekje, në dhomën e senatit. Në testament, Çezariia linte gjithçka nipit të tij 18 vjeçar, Octavianit më vonë i njohur si Augusti.
 
[[Kategoria:Perandorë romakë]]
[[Kategoria:Ushtarakë romakë]]
Anonymous user