Dallime mes rishikimeve të "Justiniani I"

17 bytes removed ,  5 vjet më parë
Kategoritë
v (U kthyen ndryshimet e 109.69.5.194 (diskutimet) në versionin e fundit nga 46.19.231.143.)
(Kategoritë)
Përkundër të gjitha këtyre masave, perandoria e pësoi disa pengesa të mëdha në rrjedhën e shekullit të 6. I pari ishte murtaja, e cila zgjati 541-543 dhe, nga decimating popullsia e perandorisë së, e krijuar ndoshta një pamjaftueshmëri të punës dhe një rritje e pagave. [95] Mungesa e fuqisë punëtore çuar edhe në një rritje të konsiderueshme në numrin e "barbarë" në ushtritë bizantine pas 540s e hershme. [96] luftë e zgjatur në Itali dhe në luftërat me persët vetë hedhur një barrë të rëndë për burimet e perandorisë, dhe Justiniani u kritikua për pakësimin e shërbimit të drejtuar nga qeveria post, i cili ai kufizuar vetëm në një rrugë me rëndësi ushtarake lindore.
 
[[Kategoria:Perandorë]]
[[Kategoria:Shenjtorë]]
[[Kategoria:Shenjtorë ortodoksë]]
[[Kategoria:Iliri]]
[[Kategoria:Perandorë romakë]]
[[Kategoria:Shenjtorë ortodoksë]]
Anonymous user