Dallime mes rishikimeve të "Prepoli"

23 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Resnjari zhvendosi faqen Prijepole tek Prepoli)
No edit summary
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
{{Qytete
|qyteti = PrijepolePrepol
|emblema = Grb-Prijepolje.jpg
|vendndodhja = Serbia Prijepolje.png
}}
 
'''PrijepolePrepol''' ([[Gjuha serbe|serbisht]]: ''Пријепоље/Prijepolje'') është vendbanim dhe qendër e njësis administrative në [[Serbia|Serbi]].
 
== Pak histori ==
 
Qyteti i PrijepoljesPrepolit ishte ne fillimet e saj qyteze e vogel ne territorin osman.Qyeze e vogel dhe pak e zhvilluar,por me perfundimin e luftes se dyte boterore dhe me forminin e Republikes Federative te Jugosllavise,ProjepoljePrepoli zhivollohet mjaft shume dhe behet qender e qarkut te Zllatiborit ose pjeses se njohur Sanxhak.
== Ekonomia ==
Gjate SFRJ-se qyeti i PrijepojesPrepolit ishte qender tregtare dhe industriale.Me me shume se 32 uzina ose fabrika dhe me 18 industri ushqimore dhe bujqesore.Ne Prijepolje punohej tekstili,gomat,pjeset e automobilave,industria kimike,industria ushqimore etj.Por me renien e Jugosllavise keto firama kapituluan dhe nuk ekzistojne.Por sot PrijepoljePrepolit ka ende industri qe lulezojne.Ka dhe hekurudhen Beogad-Bar qe lidh qytetaret me detin Adriatik.
 
== Demografia ==
 
== Kultura ==
Ne PrijepoljePrepol kultura eshte e kufizuar sepse nuk ka pasur kohe per zhvillim kulturor.Por vend kulturor i njohur eshte manastriri i Millesheves jo larg PrijepoljesPrepolit.Ku gjindet afresku i lashte "Engjelli i bardhe" ose Bjeli Angjel.
 
== Politika ==