Ndryshimi mes inspektimeve të "Lindja e Largët"

24 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 37.26.81.50 (diskutimet) në versionin e fundit nga Arianit.
v (U kthyen ndryshimet e 37.26.81.50 (diskutimet) në versionin e fundit nga Arianit.)
'''Lindja e Largët''' (ose '''Lindja e Largme''') është emërtim për vendet e [[Azia|Azisë]] [[Azia Lindore|Lindore]] përgjatë [[Oqeani i Qetë|Oqeanit të Qetë]]. Shpesh nënkupton edhe [[Azia Juglindore|Azinë Juglindore]] dhe atë Lindore, ndërsa nganjëherë edhe pjesën më lindore të [[Rusia|Rusisë]], pra lindjen e largët ruse dhe regjionin perëndimor të Oqeanit të Qetë.
 
''Lindja e Largët'' nganjëherë është edhe sinonim për Azinë Lindore. Sidoqoftë, ajo përfshin shtetet dhe kulturat e Azisë Juglindore: të [[Kamboxha|Kamboxhës]], [[Malajzia|Malajzisë]], [[Tajlanda|Tajlandës]], [[Indonezia|Indonezisë]] dhe [[Filipinet|Filipineve]]. emiljano agolli is king
 
 
{{gjeo-cung}}