Dallime mes rishikimeve të "Kim Jong Il"

44 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Kategoritë)
'''Kim Jong-il''' (lindur: '''Yuri Irsenovich Kim''';<ref name="birthname">{{Cite news|url=http://nk.chosun.com/english/news/news.html?ACT=detail&res_id=7283|date=22 August 2002|accessdate=19 February 2007|periodical=The Chosun Ilbo|title=Sergeyevna Remembers Kim Jong Il|last=Chung|first=Byoung-sun|postscript=<!-- Bot inserted parameter. Either remove it; or change its value to "." for the cite to end in a ".", as necessary. -->{{inconsistent citations}}}}<br />{{Cite news|url=http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=1671983|periodical=National Public Radio|date=12 February 2004|accessdate=19 February 2007|title=A Visit to Kim Jong Il's Russian Birthplace|last=Sheets|first=Lawrence|postscript=<!-- Bot inserted parameter. Either remove it; or change its value to "." for the cite to end in a ".", as necessary. -->{{inconsistent citations}}}}<br />{{cite news|url=http://transcripts.cnn.com/TRANSCRIPTS/0607/05/i_ins.01.html|work=CNN|title=CNN.com}}<br />{{cite web|url=http://www.life.com/gallery/26532/image/51407067/north-korea-secrets-and-lies#index/7|title=Kim Jong-Il, Kim Il-Sung – In the Family Business – North Korea: Secrets and Lies – Photo Gallery|publisher=LIFE|accessdate=19 December 2011}}</ref> 16 shkurt 1941<ref>North Korean records list his birth as 16 Febuary 1942, but are generally not considered to be factually reliable.</ref> – 17 dhjetor 2011)<ref name="bbcdeath" /> ka qënë [[Lista eudhëheqësve të Koresë së Veriut|udhëheqësit e lartë]] të [[Korea e Veriut|Koresë së Veriut (DPRKRPDK)]] nga 1994 deri 2011. Ai pasoi te atin e tij themeluesine e DPRKRPDK [[Kim Il-sung]] duke e pasuar pas vdekjes më 1994 të Kim-it te vjeter 1994. Kim Jong-il ka qënë [[Sekretari i Përgjithshëm Partisë së Punëtorëve të Koresë|Sekretari i Përgjithshëm]] i [[Partisë së Punëtorëve të Koresë]], [[Kryetari i Komisionit të Mbrojtjes Kombëtare e Koresë së Veriut|Kryetar]] i [[Komisionit të Mbrojtjes Kombëtare e Koresë së Veriut]], dhe [[Komandanti i Përgjithshëm i Ushtrisë Popullore Koreane|Komandanti i Përgjithshëm]] i [[Ushtria Popullore koreane]] , e katra më madhja e [[Lista e vendeve sipas numrit të trupave aktive|Ushtrive egzistuese]] në botë.
 
Në prill të 2009, kushtetuta e Koresë së Veriut u amendua për t'iu referuar atij të nënkuptuar si "udhëheqësi i lartë".<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/8279830.stm|publisher=BBC News|title=N Korea constitution bolsters Kim|date=29 September 2009|accessdate=7 May 2010|first=Jill|last=McGivering}}</ref> Ai ishte gjithashtu referohet si "Udhëheqësi i dashur", "babai ynë", " Gjenerali", "Generalissimo", dhe "Gjenerali i lavdishëm që zbriti nga qielli, komandanti gjithmonë fitimtar me vullnet të hekurt ",në mes të [[List of Kim Jong-il's titles|tjerëve]].<ref>{{IMDb title|456012|A State of Mind}}</ref> Djali i tij [[Kim Jong-un]] u promovua në një pozitë të lartë në Partinë në pushtet të Punëtorëve dhe është pasardhësi i tij.<ref>{{cite news|title=NKorea prints photos of heir apparent Kim Jong Un| url=http://hosted.ap.org/dynamic/stories/A/AS_NKOREA_SUCCESSION?SITE=CAVEN&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT|accessdate=30 September 2010|newspaper=[[AP News]]|date=30 September 2010|archiveurl=http://web.archive.org/web/20100626185850/http://hosted.ap.org/dynamic/stories/A/AS_NKOREA_SUCCESSION?SITE=CAVEN&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT|archivedate=26 June 2010}}</ref> Më 2010, ai u rendit i 31 në [[Revistën Forbes Lista e 100 njerëzve më të fuqishëm të botës]].<ref>[http://www.forbes.com/wealth/powerful-people?boxes=Homepagelighttop#p_4_s_arank The 100 Most Powerful People in the World], Forbes Magazine</ref> Qeveria e Koresë së Veriut njoftoi vdekjen e tij më 19 dhjetor 2011.<ref name="bbcdeath"/>
After Ko's death, Kim lived with [[Kim Ok]], his third mistress, who had served as his personal secretary since the 1980s. She "virtually acts as North Korea's first lady" and frequently accompanied Kim on his visits to military bases and in meetings with visiting foreign dignitaries. She traveled with Kim Jong Il on a secretive trip to China in January 2006, where she was received by Chinese officials as Kim's wife.<ref>[http://www.foxnews.com/story/0,2933,205287,00.html, "Report: Kim Jong Il Living With Former Secretary"], Fox News, 24 July 2006.</ref>
 
He reportedly had a younger sister, [[Kim Kyong-Hui]] (김경희).<ref>{{Cite news|url=http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1251955/Dictator-Kim-Jong-ils-younger-sister-makes-comeback-power-North-Korea.html|title=Dictator Kim Jong-il's younger sister makes comeback to power in North Korea|work=Daily Mail|location=UK|date=19 February 2010|accessdate=25 February 2010|location=London}}</ref><br /><center>{{Kim Jong-il family}}</center>
 
=== Personaliteti ===
Anonymous user