Dallime mes rishikimeve të "Syri"

535 bytes added ,  5 vjet më parë
→‎Problemet e shikimit: Shtova nje lloj semundje tjeter e cila me ka kapur dhe mua
(→‎Problemet e shikimit: Shtova nje lloj semundje tjeter e cila me ka kapur dhe mua)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
''Katarakti'' shfaqet për shkak të humbjes së tejdukshmërisë së thjerzës.Rrallë trashëgohet , paraqitet për shkak të pleqërisë , lëndimeve ose sëmundjeve .
Thjerëza e trubulluar duhet të hiqet me operacion.Pas operaciont njeriu mund të shohë , por duke bartur syze që e zëvendësojnë thjerzën e syrit.
KERATOKONUS. (Kornea e syrit e deformuar ne forme koni)
Eshte nje semundje jo shum e rrezikshme e cila mund te jet gjenetike ose jo. Kjo shkaktohet si pasoj e deformimit te kornes se syrit ne forme koni. Kornea eshte e rrumbullaket, e cila eshte pjesa kryesore e syrit qe ben te mundur futjen e drites dhe me pas qe pasqyrohet ne shikim. Kjo lloj semundje ka 5 faza. Nuk sherohet por thjesht duhet parandaluar. Parandalimi i kesaj behet me trajtime te ndryshme, si psh trajtim me rreze ultravjolet dhe me hedhjen e nje vitamine ne sy.
 
== Të shikuarit vëngër (Strabizmi) ==
Anonymous user