Dallime mes rishikimeve të "Duke Dumont"

274 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
}}
 
'''Adam Dyment''' i lindur më [[27 Gusht|27 gusht]] të vitit [[1982]], i njohur më shumë me emrin e tij të skenës '''Duke Dumont''', është një DJ dhe producent britanikë. Ai është veçanërisht i njohur për këngën e tij Need U (100%) me A*M*E. Ai menaxhon etiketën '''Blasé Boys Club''' dhe e përdor atë si një alias për prodhim.<ref>{{cite web|url=http://www.factmag.com/2013/04/01/londons-duke-dumont-on-moving-beyond-remixes-the-blase-boys-club-and-his-baptism-into-club-music/2/|title=London's Duke Dumont on moving beyond remixes...|publisher=FACT Mag|date=1 April 2013|accessdate=6 September 2014}}</ref> Ai ka remiksuar një numër të madh të këngëve, duke përfshirë edhe disa të cilat kanë qenë të klasifikuar në nivel të lartë në Mbretërinë e Bashkuar. Në vitin [[2014 në muzikë|21042014]] është emëruar nga [[Grammy Award]] me çmimin Best Dance Recording në përvjetorin e 56-të të [[Grammy Award]].<ref name=grammy>{{cite web|title=56th Annual GRAMMY Awards Nominees|url=http://www.grammy.com/nominees?genre=49|publisher=Grammy.org|accessdate=6 September 2014}}</ref>
 
== Karriera ==
| 1 || 17 || 36 || 35 || 22 || 1 || 47 || 29 || 2 || 1
|
* BPI: Gold
* BPI: Gold<ref name="BPI">{{cite web |url=http://www.bpi.co.uk/certified-awards/search.aspx |title=Certified Awards |format=To access, enter the search parameter "Duke Dumont" and select "Search by: Artist" |publisher=British Phonographic Industry |accessdate=6 September 2014}}</ref>
* ARIA: Gold<ref name="ARIA14">{{cite web |url=http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupagesaria-charts-accreditations-singles-2014.htm |title=ARIA Charts – Accreditations – 2014 Singles |publisher=Australian Recording Industry Association |accessdate=6 September 2014}}</ref>
* FIMI: Gold<ref name="FIMI">{{cite web |url=http://www.fimi.it/archivio_certificazioni.php |title=Certificazioni |format=Select Online in the field Scegli la sezione. Select Week -- and Year ----. Enter Duke Dumont in the field Artista. Click Avvia la ricerca|publisher=Federation of the Italian Music Industry |accessdate=6 September 2014}}</ref>