Dallime mes rishikimeve të "Ivo Lola Ribar"

104 bytes added ,  6 vjet më parë
Kategoritë
v (Bot: Migrating 11 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1265884 (translate me))
(Kategoritë)
[[Skeda:Ivo Lola Ribar Ilok.jpg|120px|right]]
Ivo Lola Ribar {Ivo Lola Ribar, (1916—1943), filozofë dhe jurist, ishte aktivist në revulucionin komunist në Jugosllavi, kroat nga Kroacia.
 
Ivo Lola Ribari ishte organizator dhe më vonë drejtues i lëvizjes revulucionare komuniste të rinis dhe studentëve në Jugosllavi. Ai u bë i njohur për publikun gjithëshqiptarë me rastin e dekorimit të tij nga ana e komunistve në Shqipëri, me "Urdhrin e Heroit Kombëtar" dhe me "Urdhrin e Flamurit".<ref>[http://www.korrieri.com/index.php/editorial/3418.html Arben SALIU në gazeten "Korrieri" në artikullin : "ROKADA E DEKORIMEVE SHQIPTARO-JUGOSLLAVE"]</ref>
<references/>
 
[[Kategoria:Lindje 1916]]
[[Kategoria:Vdekje 1943]]
[[Kategoria:Heronj]]
[[Kategoria:Komunistë]]
[[Kategoria:Kroatë]]
[[Kategoria:Partizanë]]
Anonymous user