Dallime mes rishikimeve të "Brozi"

4 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
→‎top: Removed invisible unicode characters + other fixes, removed: ‎ using AWB (12004)
v (Goelia zhvendosi faqen Shën Ambrozi te Ambrozi: wiki)
v (→‎top: Removed invisible unicode characters + other fixes, removed: ‎ using AWB (12004))
[[Skeda:AmbroseOfMilan.jpg‎jpg|thumb|Sh. Ambrozi. [[340]] - [[397]]. Mozaik në bazilikën e Sh.Ambrozit, Milano.]]
 
'''Ambrozi i Milanos''' (nga katolikët shqiptarë njihet më mirë me emrin ''Shna Brozi'') ose '''Aurelio Ambrogjo''' ([[Trieri|Trier]], [[339]] - [[Milano]], [[4 prill]], [[397]]) ishte politikan romak dhe më vonë [[Ipeshkvi|ipeshkv]] i Milanos (asokohe [[Mediolanum]]), si dhe një prej ipeshkve më të shquar të kishës të qindvjeçarit të IV. Rradhitet së bashku me [[Shën Agostini]]n, [[Shën Jeronimi]]n dhe [[Papa Gregori I|Gregorin e I]] si një ndër katër [[Doktor i kishës|doktorët e kishës]] së perëndimit të historisë së lashtë kishtare. Ai nderohet si [[Shenjtori|shenjt]] nga [[Kisha katolike romake|kisha katolike]]. Sh. Ambrozi së bashku me [[Shën Karlo Borromeo]]n është shenjt mbrojtës i qytetit të Milanos, ku ndodhet edhe [[Bazilika e Shën Ambrozit|bazilika kushtuar atij]], e cila para ndërtimit të [[Katedralja e Milanos|katedrales së Milanos]] ishte [[Katedralja|katedrale]].